עבודה זמנית

אחת האמירות הידועות, בוודאי בישראל היא "זמני זה קבוע" במילים אחרות, אתה מתחיל משהו זמני ועם הזמן זה הופך לקבוע. זה נכון בהיבט האישי, אך גם במישורים רבים אחרים. בין היתר זה נכון בשוק העבודה.

ישנן שתי גישות לבחון את הנושא של עבודה זמנית. הגישה החיובית אומרת, שלמרות שלא מדובר בעבודה קבועה, עצם זה שיש לבן אדם עבודה, משכורת, הוא עושה משהו,  זה כבר דבר טוב. זה עדיף אלפי מונים על פני מצב לפיו אין לאדם עבודה בכלל. הגישה השלישית, היא גישת הנתונים, זו שבאה להסביר מדוע שוק העבודה מלא, אז הטענה היא, שעבודה זמנית לא יכולה להיות חלק מהנתונים המוצגים, כי אין לעובד ביטחון תעסוקתי ולכן, לא נכון להסתכל על עבודה בצורה כזו, כעבודה לכל דבר.

האמת היא, שהגישה הראשונה היא נכונה יותר, במיוחד בשוק העבודה בימנו. הרי מרבית הצעירים עובדים בעבודות זמניות, מעצם זה שאין להם עדיין מקצוע ביד או מעצם זה שהם נמצאים בתקופת לימודים. כמו כן, יש לא מעט מבוגרים שנפלטו משוק העבודה וחזרו אליו רק בתור עובדים זמניים. אם אנחנו מסתכלים על התמונה המלאה, הרי שהאופציה השנייה היא, שהם ישבו בבית ויקבלו דמי אבטלה או יחיו מהחסכונות שלהם. לכן גם עבורם וגם עבור הכלכלה הלאומית, עדיף שיעבדו בעבודה זמנית, הרי כמו שאמרנו, זמני יכול להפוך מהר מאוד לקבוע.

מה זו עבודה זמנית

עבודה זמנית מקבלת שתי הגדרות, יש עובדים זמניים שמחליפים עובדים קבועים מסיבות שונות (חופשת לידה, מחלה, מוות במשפחה, ומסיבות אחרות) הם לא מקבלים חוזה קבוע והתנאים הסוציאליים שלהם אינם דומים לעובדים רגילים. מה הם כן מקבלים? משכורת, מן הסתם, ימי מחלה, חופשה וכדומה, וכן הם צוברים ניסיון וידע, כאלה שיכולים לעזור להם ברזומה ולמצוא עבודה קבועה.

הגדרה אחרת של עובדים זמניים, הם עובדים לפרויקטים. אנחנו יכולים לראות את זה בשלל תחומים, כשהדוגמא הטובה היא היי טק. מדובר על עובדים בעלי התמחות מסוימת, הם מגיעים לחברה רק בשביל לבצע פרויקט מסוים, עם סיום הפרויקט הם עוזבים. לעיתים החברה מחליטה להשאיר אותם בתור עובדים קבועים מאחר והם כבר מתמחים בפרויקט, ולעיתים החברה מחליטה לשכור אותם לצורך פרויקטים אחרים. החוזה בינם לבין החברה, הוא חוזה לפרויקט אחד לא יותר מזה.

צעירים רבים ובאופן כללי עובדים בשוק, לא מתלבטים הרבה לקבל על עצמם עבודות זמניות, כאלה הם יכולים למצוא לא מעט בלוחות שונים. הסיבה היא, ששוק העבודה הוא לא יציב, וגם עובד קבוע עם חוזה תעסוקה אישי, לא פעם מוצא את עצמו מחוץ לחברה. לכן ההבדלים בין עובד זמני לקבוע הם לא גדולים ולעיתים טוב לעבוד כעובד זמני בשביל להיות מסוגלים להפוך ולהיות עובדי קבע עם הזמן.

קטגוריה:, פורסם ב23/11/2016

0 תגובות על המאמר

הוסף תגובה  

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.