מהו מודיעין עסקי ולמה הוא הכרחי לעסקים?

מודיעין עסקי הוא איסוף מידע בכל מה שנוגע לעסק. כל עסק שמכבד את עצמו חייב לבדוק ולייצר בקרה על המתנהל בעסק ועל המתחרים. מודיעין עסקי מספק למנהל העסק שליטה וידע על המתנהל בעסק וקבלת מידע על המתנהל בתחום. עם המידע הזה הוא יכול לתכנן את צעדיו וליצור אסטרטגיה נכונה להמשך התנהלות העסק. חשוב להבין שכדי להוביל בתחום ולקבל פרספקטיבה טובה וחשובה לתכנון אסטרטגיה עסקית-  צריך לבצע מודיעין עסקי באופן שוטף. ישנם עסקים שלא מבצעים מודיעין עסקי בצורה שוטפת אלא רק כשעולה חשש או חשד מסוים. עסקים כאלה עלולים להישאר מאחור במצב שבו המתחרים העסקיים מתקדמים ומתפתחים לשווקים נוספים. עסקים כאלה לא יודעים מה מתרחש בעסק שלהם ולכן הם חשופים לפגיעה של העובדים בעסק או לדעיכה כללית וחוסר התקדמות.

ממה מורכב מודיעין עסקי?

מעקב מתחרים- עסק חייב לבדוק מיהם המתחרים שלו ומה הם עושים כדי ללמוד מהם וכדי לעקוב ולדעת מתי והיכן יש להשקיע יותר באסטרטגיה העסקית. ניתן ללמוד מהמתחרים שיטות להצלחה וגם לדעת אם הם עושים שינוי או פורצים לשוק חדש ולהשיב מלחמה, על מנת שלא להישאר מאחור.

מעקב אחרי שותפים פוטנציאליים לעסקים- לפני שחותמים על חוזה של שיתוף פעולה וכדומה, כדאי לבעל העסק ולמנהל לבדוק שהאדם שעומד מולו הוא אכן מהימן ויעמוד בדיבורו. ניתן לעשות עליו חקירת רקע חשאית באמצעות שירותיו של בלש פרטי וכך להיות בטוחים שמדובר באדם ישר שיקדם את החברה.

חקירות רקע על מועמדים לעבודה– יש אנשים שניגשים לראיון עבודה עם סיפור שקרי ואפילו תעודות מזויפות. כאשר קולטים עובד למשרת מפתח כדאי לדעת שזהו אדם מהימן ולבדוק את הרקע וההיסטוריה שלו. כמו כן כדאי לראות שהוא אכן מתאים לביצוע העבודה על סמך הרקע הקודם שלו.

מעקב אחרי עובדים- בעל עסק חייב לדעת שהעובדים שלו מבצעים את עבודתם כשורה בנאמנות, לא גונבים חפצים או מידע מהעסק, ועומדים בנהלי החברה. כמו כן אם יש קיצוצים כלכליים על הפרק, בעל העסק ירצה לדעת מיהם העובדים הטובים והנאמנים ביותר ואת מי עדיף לפטר.

מודיעין עסקי יכול להיות מבוצע על ידי הבעלים של העסק או על ידי חוקר פרטי. יש מידע שבעל העסק לא יכול להשיג כגון לעקוב אחרי מתחרים, ויש מידע שיש באפשרותו להשיג בקלות- למשל על ידי התקנת מצלמות אבטחה בבניין העסק. חוקר פרטי יכול לבצע עבודת מחקר מעמיקה ומקצועית הרבה יותר ולספק למנהל ממצאים מועילים להמשך תפעול העסק בצורה מיטבית. מודיעין עסקי שמתבצע על יד חוקר פרטי מתבצע פעמים רבות באמצעים טכנולוגיים ולאו דווקא על ידי מעקבים. החוקר מכיר את כל הכלים לאיסוף מידע ולכן זוהי הדרך המומלצת ביותר לביצוע מודיעין עסקי.

לסיכום, מודיעין עסקי הוא חיוני לעסקים לצורך בקרה ומודעות למתרחש בתוך העסק ומחוצה לו. כדאי לבצע מודיעין עסקי בצורה מקצועית על ידי חוקר פרטי ולבצע את המחקר באופן שוטף.

קטגוריה:, פורסם ב29/06/2016

0 תגובות על המאמר

הוסף תגובה  

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.