טיפים להקמת עסק משפחתי

אם חשבתם להקים עסק יחד עם בן או בת הזוג שלכם או עם בני המשפחה האחרים, אתם בעמוד הנכון. בעמוד זה ניתן לכם מספר טיפים בסיסיים וחשובים שיעשו את כל ההבדל בעת פתיחת עסק משפחתי בכל תחום שרק תבחרו.

הפרדה בין עסקים למשפחה

מכירים את הטענה לפיה לא כדאי לערבב משפחה עם עסקים או עסקים עם הנאות? הסטיגמה הזו נוצרה לא סתם, אלא מסיבה אמיתית. סביבה עסקי תהיא סביבה לחוצה ותובענית בה לא אחת ולא פעמיים צפויות לצוץ מריבות, תקלות, אי הסכמות לחצים ובעיות. בנוסף סביבה עסקית היא סביבה רווית לחצים מכיוון שמדובר בכסף, וכסף תמיד מביא איתו לחץ. העצה החשובה ביותר שנוכל לתת לכם, ובודאי כבר שמעתם אותה קודם, היא זו – פתחו עסק משפחתי אך ורק אם אתם יודעים בוודאות שתוכלו לעשות את ההפרדה הנכונה בין עסקים למשפחה. אין זה אומר שאתם לא צריכים אף לדבר על העסק, אלא זה אומר שמה שקורה בעסק נשאר בעסק, ולא מביאים אותו הביתה. אם רבתם בגלל נקודה עסקית, תזכרו שבכל זאת מדובר בבן משפחה שאותו אתם אוהבים, ושהריב העסקי לא אמור להשפיע על החיים הפרטיים שלכם. זה נכון שמדובר באותם אנשים, אך התפקידים שהם מגלמים בכל פעם הם שונים, ולכן כדאי מאוד לעשות את ההפרדה בצורה הטובה ביותר.

קבעו את החוקים מראש

בכל עסק, משפחתי או לא, ישנם חוקים מוגדרים מראש שעוזרים לעסק לעמוד על טילו ולא ליפול. החוקים וההגדרות מסייעות לכל עסק בפעולתו ומאפשרות את קיומו התקין, ללא תקלות וללא בעיות מיותרות. אם אתם מתכננים הקמה של עסק משפחתי, לקביעת החוקים העסקיים שלפיהם העסק יפעל משנה תוקף, וכדאי מאוד לשמור על העסק וגבולותיו הטבעיים. הגדרת החוקים בכל עסק משפחתי וגם בעסק רגיל אומרת שתצטרכו לקבוע מי עושה מה, מה התפקידים ומי מקבל את ההחלטות, מי מטפל בכספים ומה קורה במקרים שלא עומדים בחוקים. זה נכון, אחד מבני המשפחה יצטרך להיות הבוס הקשוח שמחזיק את החוקים הללו, אבל התפקיד הזה יעזור לכם בודאות רבה לבצע את העבודה שלכם על הצד הטוב ביותר ולשגשג מבחינה כלכלית.

עסק משפחתי – השקעה שווה

כשאנו אומרים השקעה שווה, אנו מתכוונים לשני הכיוונים – גם מבחינה כלכלית וגם מבחינת שעות העבודה וההשקעה שנעשית בפועל. הקמת עסק משפחתי דורשת יכולת תמרון נרחבת בין משימות משפחתיות לבין משימות של העסק, ולכן יכולה להיווצר תחושת אי שוויון בחלק מהמקרים. לאחר שהגדרתם את החוקים, התפקידים והמטלות השונות של כל אחד מבני המשפחה, תוכלו לדעת בדיוק מה התפקיד שלכם וכיצד לשמור עליו. אם אתם רואים שאחד מבני המשפחה משקיע פחות ממה שהוא אמור, פשוט דברו איתו לפני שזה מתפתח לריב או למחלוקת.

קטגוריה:, פורסם ב25/06/2015

0 תגובות על המאמר

הוסף תגובה  

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.