טיפים לבניית תכנית עסקית

כמעט כל עסק אם הוא חדש או ותיק רצוי שתהיה לו תכנית עסקית אשר היא למעשה תכנית פעולה או תכנית להציג בפני משקיעים ונותני הלוואות, תכנית עסקית רלוונטית הן לעסקים קטנים כגדולים ולכל סוגי העסקים.

מהי תכנית עסקית?

תכנית עסקית היא למעשה מסמך ניהולי המציג את העסק מכל הבחינות מבחינה שיווקית, טכנולוגית, תפעולית, כלכלית ועוד, זהו למעשה ניתוח שיטתי ומסודר של העסק לשם הצגת האסטרטגיה של העסק, גיוס הון ובדיקת כדאיות.

מתי נדרשת תכנית עסקית?

למעשה כל עסק צריך שתהיה לו תכנית כל שהיא כדי להציב מטרות ולהגיע ליעדים אשר הצבנו לעסק, הסיבה העיקרית להכנת תכנית עסקית מקצועית היא ייצור אסטרטגית לקידום העסק, סיבה נפוצה נוספת היא כדי לגייס משקיעים או לקבל הלוואה מבנקים או חברות מימון חיצוניות.

תהליך ההכנה של תכנית עסקית

הכנת תכנית עסקית כרוכה בהיערכות מקדימה הכוללת לימוד ואיסוף נתונים, מחקר, גיבוש הרעיון העסקי, תכנון פיננסי וכלכלי.

תהליך ההכנה מסייע לגיבוש הרעיון העסקי ולבדיקת הכדאיות מכל ההיבטים להבין את הסיכונים העסקיים, את הנתונים ניתן לאסוף מהעיתונות, מאגרי מידע עסקיים, אתרי אינטרנט של המתחרים, תצפיות ומחקרי שוק, ניתוח אובייקטיבי של הנתונים עוד בשלב ההכנה יהיו הבסיס להצלחה בהמשך.

עצות וטיפים לבניית תכנית עסקית

תכנית עסקית היא כמו כרטיס ביקור של העסק וחשיבותה רבה עד מאוד לכן ישנם מספר כללים שיש ליישם בעת הכנת תכנית עסקית לדוגמה:

  • הגדירו מראש מה מטרת התכנית- לתכנית עסקית יש מספר מטרות: בדיקת היתכנות בעת הקמת עסק חדש והבנת הסיכונים והסיכויים של העסק, תכנית עסקית טובה צריכה להבהיר את הפוטנציאל העתידי של העסק ואת הכדאיות של ההשקעה בו, לזהות את האמצעיים שיסייעו לפיתוח העסק, היא צריכה להיות משכנעת כאשר תוצג בפני משקיעים או מלווים.
  • שמרו על מבנה התכנית-לתכניות עסקיות יש מבנה מקובל קריא ורציף לדוגמה: שער, תוכן עניינים, תמצית המנהלים, חזון החברה, פירוט המטרות העסקיות, האסטרטגיות והמודל העסקי, השוק, הלקוחות והמתחרים, פירוט פיננסי.
  • התאימו את התוכנית העסקית לקהל היעד שיקרא אותה לדוגמה אם אמורים להציג בפני הבנק יש להתמקד במצב הכלכלי לעומת אם היא מיועדת למשקעים ההתמקדות תהיה בפוטנציאל העתידי של העסק.
  • אמינות- חשוב שהתכנית תהיה אמינה ומציאותית, השתמשו בכלים מקצועיים כמו סקרי דעת קהל, מאזנים, דוחות, תעזרו באנשי מקצוע המתמחים בהכנת תכניות עסקיות מקצועיות.
  • בקרת איכות- לפני שמציגים את התכנית העסקית חשוב לבדוק היטב שאין שגיאות.
קטגוריה:, פורסם ב27/06/2021

0 תגובות על המאמר

הוסף תגובה  

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.