מדוע חשוב להפריד בין החשבון הפרטי לחשבון העסקי?

בעלי עסקים חולשים על תחומים רבים ומתמודדים עם מצבים אשר שכירים אינם צריכים להתמודד איתם. שיווק, פרסום, מכירה, עמידה מול לקוחות- כל אלו ועוד הם מנת חלקם של בעלי עסקים ועצמאיים.

בנוסף לכל אלו, נושא חשוב בבניית עסק הוא נושא ההתנהלות הפיננסית. אחת מן השאלות המהותיות אשר עצמאיים רבים מתלבטים לגביה היא האם להשאיר את מעבר הכספים של העסק בתוך החשבון הפרטי- משפחתי או לפתוח חשבון נוסף לעסק בלבד.
אספנו כאן למענכם מספר המלצות שיעזרו לענות על השאלה החשובה הזו.

קצת על החוק

 בעלי עסקים אשר מוגדרים ברשויות המס כעוסק פטור או עוסק מורשה (אשר מנהל עסק קטן שהמחזור השנתי שלו נמוך מ-1,000,000 ₪) אינם מחויבים לפתוח חשבון עסקי וחשבונות העסק שלהם יכולים להתנהל דרך חשבונם הפרטי.
עסקים המרוויחים מעל ל-1,000,000 ₪ בשנה או חברות בערבון מוגבל מחויבים על פי חוק לנהל את העסק שלהם בחשבון עסקי הנפרד מן החשבון הפרטי שלהם.

הפרדת רשויות

 כאשר איננו יודעים מהם הסכומים הנכנסים ויוצאים מחשבון הבנק שלנו יש לנו קושי רב לאזן בין ההוצאות וההכנסות שלנו. בדומה לתקציב המשפחתי שלנו, גם את העסק שלנו אנחנו צריכים לנהל עם תקציב ולדעת מה ההכנסות וההוצאות שלנו. ברגע שאנו מערבבים בין ה"עסק" שהוא המשפחה שלנו לעסק שלנו, אין לנו דרך לשלוט בהוצאות ובהכנסות וכך לא נוכל לדעת האם אנו רווחיים, מה גובה ההוצאות שלנו, איפה אנו מבזבזים, איפה אנו יכולים לחסוך ועוד.

 ניתוח העסק

כאשר החשבון הפרטי מופרד מן החשבון העסקי נוכל לנתח את העסק שלנו לפרטי פרטים. נוכל לדעת על מה הוצאנו כסף וכמה כסף נכנס לנו כל חודש ומתוך כלל הנתונים הללו ליצור תקציבים, ניתוחים, לדעת כמה והאם אנו רווחיים, לקיחת הלוואות במידה וצריך ועוד. אם החשבון הפרטי והעסקי קשורים זה בזה יהיה לנו קשה יותר לברור את ההוצאות וההכנסות של העסק בלבד.

הטבות והקלות

ישנן הטבות והקלות לבעלי עסקים קטנים. למשל, בעל עסק העובד מהבית זכאי להטבות במס על ארנונה, חשמל ושכר דירה. בנוסף, במידה ותרצו לגשת אל רשויות המס השונות ולקבל את אותן הטבות, יהיה פשוט יותר כאשר תציגו תמונה ברורה של העסק בלבד וללא עוד הוצאות שאינן קשורות לעסק שלכם ישירות.

תלוש משכורת

פעמים רבות אנו נתקלים בבקשה מול גורמים ממשלתיים או פרטיים להצגת תלוש משכורת. קבלת הלוואה, משכנתה, מיקוח על גובה עמלות ועוד- כל אלו זקוקים לתלוש משכורת או מאזן הוצאות והכנסות.
פתיחת חשבון נפרד מן החשבון הפרטי שלכם והעברת "משכורת" קבועה תקל עליכם בדיוק ברגעים הללו.

התנהלות מול הבנק

הבנקים מעוניינים שיפתחו אצלם חשבון, בין אם הוא חשבון פרטי או חשבון עסקי. כולנו מכירים את הפרסומות הרבות המעודדות אותנו לפתוח את חשבון העסק שלנו בבנק כזה או אחר. על מנת למשוך לקוחות, הבנקים מציעים לבעלי עסקים הטבות ותנאים משופרים כגון הטבות בריביות אטרקטיביות, שירות בזמינות גבוהה ועוד.
בתור לקוחות פוטנציאליים שהבנקים מעוניינים שתפתחו חשבון דווקא אצלם ולא בבנק אחר, יש לכם בידיים כוח מיקוח ולכן נהלו משא ומתן לגבי ריביות, תנאים והטבות לחשבון שלכם.

חשבון פרטי או עסקי?

החלטתם לפתוח חשבון המופרד מזה הפרטי שלכם? עכשיו תצטרכו להחליט האם אתם מעוניינים לפתוח חשבון במסלול עסקי או חשבון במסלול פרטי.
בשנת 2008 נכנסו לתוקף רפורמות המגבילות את גובה העמלות שהבנקים יכולים לקחת מחשבונות פרטיים. במידה ואינכם מוכרחים שהעסק שלכם יתנהל בחשבון עסקי, תוכלו לפתוח חשבון פרטי ובכך לחסוך כסף על תנועות בחשבונכם.
בנוסף, תוכלו לנהל חשבון של עסק קטן (לעסק שהמחזור השנתי שלו קטן מ1,000,000 ₪ בשנה) וליהנות מעמלות מופחתות, תכניות ייעודיות של הבנק והטבות נוספות.

לסיכום, התנהלות כלכלית נכונה היא אחת מאבני הבסיס החשובות ביותר כל עסק. בכדי לדעת מה קורה בעסק שלכם, לנהל תקציב ו"להיות עם היד על הדופק" מומלץ ביותר לנהל חשבונות נפרדים של המשפחה והעסק. כך תוכלו לדעת אם אתם רווחיים או לא ואם לא- בפשטות ובקלות תוכלו לשים את האצבע על ההתנהלות הלא נכונה.

 

 

 

 

 

קטגוריה:, פורסם ב05/07/2018

0 תגובות על המאמר

הוסף תגובה  

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.