נדלן פרטי ומסחרי

 

ישנם כמה וכמה הבדלים בין מכירת נכס פרטי למכירת נכס מסחרי, ראשית נכס נדל"ן מסחרי מניב יותר רווחים בתשואה החודשית מכיוון שמטבע הדברים עלות ההשכרה שלו היא גבוהה יותר בגלל הפוטנציאל הגלום בו, בדירות למגורים, מחיר ההשכרה לא גבוה מידי ולעיתים נשאר יציב לאורך השנים, כי אם משפחה א' לא תגור בו אז משפחה ב' תגור בו, אין פה איזה פוטנציאל גלום. כשמשפחה מוכרת דירה, לרוב הם יחפשו דירה שתכסה להם את הדירה הבאה גרידא, אך כשבעל נכס מסחרי ימכור את הנכס הוא לרוב יחפש לכסות גם על ההפסדים או על אי הרווחיות שלו בשנים הבאות.

להשכיר חכם

בשנים האחרונות בעקבות החלטות הממשלה הוטלו מיסים כבדים על משקיעי הנדל"ן למגורים, כלומר כל בעל נכס שיש ברשותו יותר מ-3 דירות מחוייב בתשלום מס והדבר נראה כמו לשים את כספכם על קרן הצבי.. סיבה נוספת היא העובדה שכאשר אתם משכירים נכס למגורים, אמנם ערכו עשוי לעלות, אך לא בצורה משמעותית, לעומת נכס נדל"ן מסחרי שעשוי להעלות את השווי הנכס בעשרת מונים, אם למשל השכרתם לאיזו חברת סטארט-אפ שעשתה אקזיט או מפעל מצליח המניב רווחים. התשואה השנתית מהשכרת נכס למסחר מגיעה ל-10% לעומת השכרה למגורים המגיעה ל-3% בשנה. עניין נוסף הוא לדעת היכן לרכוש את הנכס, כמובן שאם אתם מחזיקים נכס מסחרי שהוא חנות לצורך העניין והיא ממוקמת ברחוב הראשי של עיר מסוימת, התשואה העתידית שלכם עשויה לנסוק למעלה.

 

פרטי לעומת מסחרי-עלויות

סיבה נוספת לכדאיות רכישת נכס נדל"ן מסחרי היא שבנכס מסחרי ההשקעה העצמית שלכם תהיה קטנה יותר מכיוון שאין צורך להיטיב את הנכס למגורים ולעיתים גם בנכס לא יהיו שירותים לדוגמא, דבר שמוזיל לכם עלויות של הוצאות מיותרות. בנוסף תקופות ההשכרה כשמדובר בנכס מסחרי הן ארוכות יותר, למשל אם בנכס למגורים החוזה מתחדש מידי שנה, אז בנכס מסחרי החוזה הוא לרוב לחמש שנים וכך יש לכם ראש שקט לחמש שנים ולא צריך לשבור את הראש כל שנה מחדש עם חיפוש שוכרים לנכס. ברוב המקרים גם נכס שמיועד למסחר יהיה זול יותר לרכישה מנכס שמיועד למגורים, למשל, דירות למכירה בחדרה יהיו יקרות יותר ממשרד באותו גודל. משתנה נוסף והכרחי במשוואה שלנו הוא עניין ההלוואה מהבנקים, כאשר אנו לוקחים הלוואה לצורך רכישת נכס מגורים ההלוואות יהיו בריביות גבוהות אך כאשר מדובר בנכס נדל"ן מסחרי הריביות הן נוחות וישנה רמת מסוגלות גבוהה להחזרת ההלוואה בזמן וקצירת רווחים מהירה.  הבדל נוסף הוא מחיר הקרקע, אם למשל בעל מועדון ירצה לפתוח מועדון במרכז העיר או באזור התעשייה, מן הסתם שבאזור התעשייה השכירות תהיה לו יותר זולה מאשר במרכז העיר.

קטגוריה:, פורסם ב14/10/2018

0 תגובות על המאמר

הוסף תגובה  

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.