ביזסטרט עסקים וזכיינות

לעיתים, אנו נתקלים בשאלות מצד משקיעים אשר מעוניינים לבחון אפשרויות השקעה שונות. אחת מאפשרויות ההשקעה היא רכישת רשיון להפעלת מונית ("מספר ירוק") והשכרה שלו לנהגי מונית בישראל.

במאמר זה נסקור את התופעה, התנאים לקבלת הרשיון וההכנסה הצפויה מפעילות זו.

מהם התנאים לקבלת רשיון להפעלת מונית?

לפי חוקי ישראל, ניתן לרכוש רשיון להפעלת מונית/מספר זכות ציבורית ולהשכירו לנהג מונית כלשהו אשר יבצע במסגרתו שירותי הסעה עירוניים או בינעירוניים, נסיעות מיוחדות וכדומה.

לפי חוק, כל מונית צריכה להכיל את שם הנהג ושם בעל המספר על ידי הצגת שילוט מתאים בתוך המונית. על מנת לרכוש רשיון להפעלת מונית, עליך לעמוד בתנאים הבאים:

  1. עליך להיות אזרח בן 18+
  2. עליך למלא בבקשה מתאימה בועדת המוניות של משרד התחבורה.
  3. עליך לצרף תמצית רישום אוכלוסין אשר ניתן לקבלו במשרד הפנים.
  4. עליך לשלם אגרת רישום על סך 619 ש"ח (נכון לזמן כתיבת המאמר).

לאחר מילוי כל התנאים, תוכל להגיש בקשה מסודרת אשר כוללת את כל המסמכים הרלוונטים למזכירות ועד המוניות של משרד התחבורה.

מהי ההכנסה הצפויה מרשיון הפעלת מונית?

במידה ותקבל את הרשיון ("מספר ירוק"), תוכל להפעיל את המונית בצורה עצמאית או להשכירה ולהפעיל אותה באמצעות נהג מונית. עלות המספר נעה בשוק החופשי באזור ה – 140,000-180,000 ש"ח.

בדרך כלל, נהגים עצמאיים מבצעים נסיעות מיוחדות (למשל, הפעלת מונית לנתב"ג או הפעלת המונית במסגרת עסקית) או נסיעות מקומיות באזור מגוריהם. במידה והמונית מושכרת תצטרך לקחת בחשבון כי מדובר בעסק לכל דבר ועניין, אשר כולל הוצאות/הכנסות רלוונטיות:

  • הוצאות – ההוצאות בהפעלת מונית תלויות ביחס ישיר לזמני הפעילות שלה. בין ההוצאות הבולטות ניתן למצוא ביטוחי נסיעה, בלאי (צמיגים, חומרי חילוף וכדומה), תיקונים, דלק לנסיעות, שירותים עסקיים משלימים כמו ראיית חשבון, עלות הרשיון וכדומה.
  • הכנסות – הכנסות בהפעלת מונית הן דמי השכירות אשר משולמים לבעל רשיון הפעלת המונית וההכנסות הישירות מהפעלת המונית (במידה ומתבצעת עבודה כלשהי).

בדרך כלל, השכירות מרשיון הפעלת המונית עומדת על כ – 1000 ש"ח לחודש. בנוסף, בעל המונית מתחלק עם הנהג השכיר בהכנסות המונית ברוב המקרים מדובר על 40/60 (בניכוי הוצאות הדלק).

לסיכום, השקעה ברשיון להפעלת מונית יכול להיות כלכלי במידה ואתה מפעיל את המונית בזמנך הפנוי או מעוניין לנהל צוות של נהגים (לא תמיד אידיאלי מבחינת משקיעים רבים).

השקעה ברשיון יכולה להתבטא ב – 7%-10% תשואה שנתית בהנחה כי המונית עובדת מידי יום/חודש. עבור משקיעים אשר מחפשים הכנסה פאסיבית לחלוטין, לא בטוח כי השקעה כזו היא ההשקעה הטובה ביותר לצרכים שלהם.

קטגוריה:, פורסם ב04/09/2016

0 תגובות על המאמר

הוסף תגובה  

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.