קרקע חקלאית למכירה

כל מי שעוקב אחרי עולם הנדל"ן הישראלי יודע שאחד הנושאים החמים ביותר הם קרקעות חקלאיות למכירה. מאמרים רבים נכתבו בנושא, אינספור הצעות הוגשו לאזרחים ולחברות לרכוש קרקעות אלו ודיונים רבים עוסקים בשאלה, האם מדובר בהשקעה כלכלית משתלמת וכמה נכון להשקיע בה.

לפני שנכנס לשאלה ונבחן האם השקעה בקרקע חקלאית היא אכן משתלמת, נסביר בקצרה מה זה אומר. כשמדובר על קרקע חקלאית למכירה, לא מדובר בהכרח על משק למכירה כפי שהיינו נוטים לחשוב, אלא מדובר על קרקע חקלאית שעוברת תהליך של שינוי יעד במסגרת הפשרת קרקעות, תהליך שהחל בשנות התשעים ונמשך עד היום, והיא מוצעת למכירה במטרה שהרוכש יבנה עליה. כלומר במקום שיעשה בה שימוש חקלאי הוא יכול לעשות בה שימושים אחרים, כשקיימת הכרה שהרוכש יבנה על הקרקע מבנה מגורים או מבנה מסחרי.

כאן המקום לומר, שמלבד קרקע חקלאית שמוצעת למכירה, אפשר גם למצוא אנשים שמציעים משק למכירה, בעיקר מדובר על אנשים מבוגרים ללא יורשים או כאלה שזקוקים לכסף באופן מיידי ואז הם מציעים את המשק שלהם למכירה על מנת להשיג כסף באופן מיידי. אך ההתייחסות היא לא למשק עצמו אלא לקרקע עליו הוא יושב. כמו במקרה הראשון שתיארנו, כאן עולה שאלת הכדאיות בהשקעה, האם משתלם להשקיע בקרקע חקלאית או ברכישת משק לאור ערך הקרקע עליו הוא יושב?

כיצד בוחנים האם השקעה בקרקע חקלאית משתלמת

בשביל לדעת האם משתלם להשקיע בקרקע חקלאית או לצורך בהגשת הצעת מחיר עבור משק למכירהצריך ראשית לבחון מה ניתן לעשות על הקרקע. סביר להניח שבתור רוכשים אנחנו לא נרצה לעשות בה שימוש חקלאי, הרי כיום כבר קשה מאוד להרוויח מחקלאות ולכן גם לא משתלם להשקיע בה. לכן, אם מדובר בקרקע שניתן לעשות בה שימושים אחרים אז משתלם לחשוב על השקעה, אם לא, מוטב לוותר.

מתי וכיצד נדע אם ניתן לעשות בקרקע שימושים נוספים?

ראשית, עלינו להבחין מי בעל הזכויות בקרקע ומה מותר לו לעשות איתן. לשם כך צריך גם לוודא האם ליישוב בו נמצאת הקרקע יש זכויות מסוימות ואפשרות להתנגד לשימושים מסוימים עליה.

שנית, עלינו לבחון מהי תכנית המתאר של המקום, כלומר האם הקרקע אכן נמצאת בתהליך של הפשרה או שהיא כבר עברה תהליך כזה וכעת ניתן לבנות עליה.

שלישית, רצוי לבדוק האם אנחנו יכולים לפצל את הקרקע כך שנוכל למכור חלקים ממנה בעתיד או להקים עליה מספר נחלות. כך נוכל לתכנן את ההשקעה שלנו בקרקע בעתיד.

רביעית ואחרון, לפני שאנחנו ממהרים לחפש הצעות של קרקע או משק למכירה באזור מסוים, רצוי לבחון את המחירים באזור, עד כמה הם משתנים ומה המגמות, כך נוכל להבין את פוטנציאל הרווח מההשקעה שלנו.

קטגוריה:, פורסם ב29/08/2016

0 תגובות על המאמר

הוסף תגובה  

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.